Obudzić metabolizm

uklad_pokarmowy

13 marca 2017 / / By Joanna Szurkowska

Obudzić metabolizm

uklad_pokarmowy

 

Nasz organizm to niezwykle skomplikowana maszyna, która zawsze dąży do zachowania tak zwanej homeostazy, czyli równowagi. Każde odchylenia od normy skutkują występowaniem zaburzeń w jego funkcjonowaniu co automatycznie przekłada się na stan naszego zdrowia.

 

Systemy buforowe czuwające nad wyrównywaniem wszelkich odchyleń spowodowanych naszymi nawykami żywieniowymi oraz nie zawsze zdrowym stylem życia, mogą zostać  wyczerpane.
Prowadzi to do kumulacji w tkankach miękkich i stawach, nadwyżki kwasów, które nie mogą zostać zneutralizowane, powodując stan zapalny i w efekcie ból.

 

 

Co może przyczynić się do „zakwaszenia” organizmu ?

 

 • Spożywanie zbyt dużych ilości produktów kwasotwórczych m.in. : białek zwierzęcych, węglowodanów ( cukier, mąka, makaron, biały ryż ), tłuszczów , czarnej herbaty, kawy, nikotyny i alkoholu.
 • Stosowanie niepoprawnie przeprowadzonych kuracji odchudzających
 • Spożywanie zbyt małej ilości żywności o zasadotwórczym działaniu
 • Nadwaga, brak ruchu
 • Nadmiar przyjmowanych leków : takich jak inhibitory pompy protonowej i NLPZ
  ( czyli popularna polopiryna, aspiryna, ibuprofen czy diclofenak )
 • Stres, życie w ciągłym biegu
 • Zbyt intensywna aktywność fizyczna bez odpowiedniego przygotowania i wspierania systemów buforujących
 • Przyjmowanie zbyt małej ilości płynów
 • Zaburzenia przemiany materii np. cukrzyca, upośledzenie funkcji nerek

 

 

Przy długotrwałym „zakwaszeniu” organizm stara Ci się to pokazać !

 

 • Kwasy powodują starzenie się tkanek, powstawanie zmarszczek, zatrzymywanie wody w organizmie celem ich rozcieńczenia
 • Komórki rakowe szybko rozwijają się w kwaśnym środowisku, podczas gdy zdrowe giną
 • Występujące ostre lub przewlekłe stany błony śluzowej żołądka, zaparcia, problemy trawienne, refluks, schorzenia pęcherzyka żółciowego, wzdęcia, uczucie pełności
 • Wypadanie włosów, kruche paznokcie, sucha skóra, paradontoza, trądzik
 • Przedwczesne zwapnienie, nadciśnienie, nieprawidłowe ukrwienie rąk i nóg, migreny
 • Dna moczanowa ( kwas moczowy), bóle mięśni (kwas mlekowy), osteoporoza, zapalenie stawów
 • Pojawiająca się zmniejszona wydolność organizmu, przetrenowanie u sportowców, ogólne złe samopoczucie
 • Osłabienie bariery immunologicznej

W takim stanie organizm traci bardzo wiele energii, aby z trudem utrzymać prawidłowe pH krwi à ta energia mogłaby być użyta na przykład do likwidowania nadwagi lub pracę mięśni podczas treningu.

 

 

Jak dochodzi do zaburzenia gospodarki kwasowo-zasadowej ?

 

Biologiczne i chemiczne reakcje zachodzące w naszym organizmie mają miejsce w środowisku wodnym, gdzie rozpuszczone są elektrolity oraz składniki odżywcze, podstawowe budulce przemiany materii. Płyny między- i wewnątrzkomórkowe zapewniają ściśle określoną równowagę dynamiczną między zasadami a kwasami. Jest to wstępny warunek prawidłowego funkcjonowania organów.

Kwasy w roztworach wodnych uwalniają jony wodorowe H+ – im jest ich więcej tym kwas jest silniejszy. Określa to wartość pH ( jest ona tym niższa, im kwas jest silniejszy).

Zasady z kolei są związkami, które w roztworze wodnym uwalniają jony wodorotlenkowe OH – mają one zdolność wiązania jonów H+, zobojętniając w ten sposób kwasy. Jeżeli w roztworze pozostaje nadmiar jonów wodorowych (H+), wówczas mówimy o zakwaszeniu.

 

Płyn ustrojowy

 

Wartość pH
Sok żołądkowy 2,5
Mocz 6,2
Wydzielina pochwowa 4,0 do 4,7
Krew 7,4
Pęcherzyk żółciowy 7,5 do 8,8
Sok trzustkowy 7,5 do 8,8

Tabela : Prawidłowe wartości pH niektórych płynów ustrojowych

 

Nawet niewielkie odchylenia od normy powodują poważne zaburzenia zdrowotne oraz procesów przemiany materii. Równowaga kwasowo-zasadowa zabezpieczona jest wewnętrznymi mechanizmami ustroju takimi jak: układy buforowe krwi i tkanek ( węglanowy, białkowy, fosforowy), nerki,  płuca.

 

Nerki i płuca eliminują z organizmu końcowe produkty przemiany materii, a układy buforujące krwi neutralizują jej kwaśne produkty. Prawidłowe działanie tych mechanizmów zależy od czynności płuc i nerek oraz dostępności w pożywieniu składników mineralnych o zasadowym oddziaływaniu. Co może być ich źródłem ? Chociażby owoce, warzywa, orzechy, ziarno, kiełki, mleko i produkty mleczne.

 

Nasz styl życia i nawyki żywieniowe powodują ciągłe zakwaszanie organizmu, które w końcu może doprowadzić do zużycia rezerw oraz  wyczerpania się systemów buforowych. Jeżeli zakwaszenie przekroczy pojemność buforową systemu, nadwyżka kwasów nie może zostać zneutralizowana i jest magazynowana w tkankach miękkich, stawach w postaci bolesnych złogów, które składają się głównie z soli wytrąconych kwasów.

 

Przykłady lokalnego nagromadzenia kwasów :

 

 • Dna moczanowa – miejscowe gromadzenie się kwasu moczowego i jego kryształów w stawach.
 • Bóle mięśni – gromadzenie się kwasu mlekowego w przeciążonych mięśniach
 • Nadkwasota i zgaga – nadmiar kwasów żołądkowych, skutkujące stanami zapalnymi błony śluzowej żołądka

 

Jak zapobiec nagromadzeniu i skutecznie wyeliminować nadmiar kwasów w organizmie ?

 

 • Przyjmuj wystarczające ilości płynów. W zależności od wymiarów, płci, wieku i aktywności fizycznej pij od 2,5 – 4 litrów dziennie. Pamiętaj aby woda była jak najwyższej jakości. Przynajmniej raz dziennie mocz powinien być prawie przezroczysty.
 • Zadbaj o prawidłową dietę. Zwróć uwagę na udział produktów kwaso- i zasadotwórczych
 • Kontroluj spożycie sodu. Nadmiar może uszkadzać błonę śluzową żołądka. Uważaj na „ukrytą” sól zawartą w gotowych, wysokoprzetworzonych produktach.
 • Ogranicz do minimum lub wyeliminuj spożycie alkoholu, kofeiny czy nikotyny.
 • Zażywaj dużo ruchu o umiarkowanym obciążeniu – unikaj nadmiernego przeciążenia. Pamiętaj, że świeże powietrze dostarcza płucom tlenu zwiększając wydolność systemu buforowego krwi.
 • Postaraj się zapobiegać sytuacjom stresowym lub jeżeli nie jesteś w stanie ich uniknąć dbaj o to, abyś znalazł czas na relaks.

 

Co jeszcze może wspomóc oczyszczanie ?

 

Warto sięgnąć po naturalny, zielony barwnik występujący w większości roślin czyli, Chlorofil .

 

Phytolife – zawiera chlorofilinę sodowo – miedziową z młodego jęczmienia oraz lucerny siewnej ( roślina o właściwościach leczniczych).  Bogata w beta karoten, witaminy B, C ,D, K, E, P a także w żelazo, potas, wapń, krzem, fosfor, selen, mangan, chrom, cynk.  Dzięki chlorofilinie sodowo -miedziowej uzyskasz efekt oczyszczenia organizmu – związek ten jest niemal identyczny jak hemoglobina ( zamiast żelaza zawiera w swoim jądrze atom magnezu ). Niezwykle łatwo rozpuszcza się w wodzie co wpływa na jej wysoką przyswajalność, oraz łatwość w usuwaniu toksyn przez układ moczowy, skórę, układ oddechowy czy gruczoły potowe.

 

Głównymi funkcjami jakie pełni w organizmie chlorofil Phytolife są :

 1. Oczyszczająca : dobrze oczyszcza przewód pokarmowy, wspomaga usuwanie toksyn z krwi, eliminując bakterie, dezynfekując i odtruwając organizm.
 2. Przywracająca równowagę : usprawnia organizm utrzymując równowagę kwasowo – zasadową.
 3. Odżywcza : Wspomagając regenerację czerwonych krwinek, pobudza proces utleniania i stymulacji komórek w organizmie, odmładza skórę oraz kontroluje problemy skórne poprzez eliminację wolnych rodników

 

Możesz zamówić u Nas preparat Phytolife pod numerem telefonu : 885 707 787
lub pisząc na maila : kontakt@dietadlazdrowia.com

 

Katarzyna Leniec
Dietetyk Dieta Dla Zdrowia

 

uklad_pokarmowy